Що квітне навесні?

В Україну приходить весна і з довгоочікуваним теплом можуть з'явитися і перші симптоми алергії. Що може викликати нежить, що затягнувся, в перші теплі дні?

квітне навесні

Вже кілька десятиліть ми спостерігаємо явні зміни клімату. М'яка тепла зима змушує рослини почати цвітіння набагато раніше, і це завдає великого дискомфорту людям, чутливим до пилку дерев та чагарників. Наприклад, вільха та ліщина починали своє цвітіння наприкінці лютого – на початку березня. В останні роки їх цвітіння відзначалося вже у січні, а активне «пиління» в лютому. Теплі зими продовжують сезон цвітіння та значно ускладнюють життя алергікам. Тепер весняна алергія починається раніше, триває довше і проявляється інтенсивніше.

Близько 40% населення України хворіють на поліноз – алергію на пилок рослин. Найнебезпечнішими для алергіків є рослини, які запилюються вітром. Їх пилок виробляється у величезній кількості, він легкий, дрібний і сухий і поширюється на дуже великі відстані. До того ж, ці дерева та чагарники ростуть великими групами, і під час їхнього цвітіння у повітрі відзначається дуже висока концентрація пилку.

Коли чекати на поліноз?

Протягом року виділяють три пікові періоди цвітіння рослин-алергенів:

  • весняний – квітень-травень;
  • весняно-літній – травень-серпень;
  • літньо-осінній – серпень-жовтень.

І хоча найтяжчі та численні прояви алергії відзначаються у літні місяці, рання весна може завдати чимало неприємностей алергікам. В останні 10 років українські вчені спостерігають тенденцію до збільшення кількості пилку, подовження сезону пилення та підвищення пікових концентрацій алергенів у повітрі.

Що цвіте у березні?

Погода у березні дуже мінлива, і кожен стрибок підвищення температури призводить до значного збільшення кількості пилку, а це провокує алергічні реакції. Симптоми зазвичай виникають раптово і проявляються чханням, закладеністю носа, нежиттю з рясними водянистими виділеннями; з'являється відчуття печіння в очах, сльозотеча. Причина цього – раннє цвітіння ліщини, пилок якої з'являється у повітрі у високій концентрації. Ці дерева та чагарники широко поширені в наших лісах та парках, і вберегтися від впливу їхнього пилку практично неможливо.

квітне навесні

На середину березня припадає кульмінаційний період цвітіння вільхи. Також починається активне цвітіння берези та бука. Всі ці дерева належать до одного сімейства і здатні викликати перехресну алергію. Тобто люди, чутливі до пилку ліщини та вільхи, мають схильність до алергії на пилок берези. До цієї групи належить і граб.

Дослідження українських лікарів довели, що пилок граба є високоалергенним. Про реакцію на пилок граба говорять і швейцарські вчені. Вони встановили, що кількість загострень пилкової астми в країні збільшується з підвищенням концентрації пилку граба в повітрі. Найбільш виражені алергічні реакції у тих, хто має харчову алергію на ліщину, яблука, персики та фундук.

Квітучі в цю пору року тис, тополя та верба менш небезпечні для алергіків і не часто викликають сильні алергічні реакції.

Що цвіте у квітні?

квітне навесні

У квітні продовжується цвітіння вільхи. Однак найбільша проблема для алергіків – це цвітіння берези. Цвітіння її починається ще в березні, а на квітень припадає найінтенсивніше запилення. Береза поширена у природі, існує близько 113 її різновидів. В Україні росте 7 видів берези, її часто використовують для озеленення. Пилок берези одна з найчастіших причин алергічного риніту та кон'юнктивіту.

Наприкінці квітня починають також цвісти верба, в'яз, ясен, клен, тополя, горіх та деякі інші чагарники та дерева, пилок яких здатний викликати алергічні реакції.

Що цвіте у травні?

квітне навесні

Зацвітає дуб та хвойні дерева – ялина, смерека, модрина, кедр, сосна. У травні починається активне цвітіння трав. Подорожник, кропива, щавель. Трохи пізніше починають пилити мятлик і лисохвіст. Потім злакові та бур'яни.

Алергікам доведеться боротися з алергічними реакціями, що викликаються пилком трав до приходу осені.

Потрібно пам'ятати, що в цей період необхідно обмежити перебування на вулиці.

Найважчими для алергіків є сонячні та вітряні дні. Гаряче та сухе повітря легко переносить пилок, викликаючи різноманітні алергічні реакції. Полегшення може принести лише сильний дощ.

Весняний період може стати справжнім кошмаром для алергіків.

Як уберегтися від алергії навесні?

Насамперед треба знати календар цвітіння рослин та стежити за алергологічним прогнозом на спеціальних сайтах. Завдяки цьому Ви зможете підготуватися до сезону цвітіння небезпечної для вас рослини, зможете краще спланувати свій день та уникнути перебування на вулиці у години високої концентрації пилку. Це допоможе Вам уберегтися від її негативного впливу.

Не менш важливо подбати про чистоту повітря у квартирі. Це єдине місце, де можна контролювати його стан. Найкраще рішення – придбати якісний очисник повітря.

Сучасні пристрої оснащені багатоступеневою системою очищення повітря та ефективно очищають повітря в приміщенні від пилку, плісняви та інших алергенів, нейтралізують віруси та бактерії, а також летючі сполуки (формальдегід, бензол та ін.), видаляють неприємні запахи, сигаретний дим, гази, затримують пух, пил та шерсть. У деяких моделях очисників повітря є спеціальний режим очищення повітря від пилку, що допоможе зменшити прояви алергії.

Крім того, не забувайте стежити за рівнем вологості у приміщенні. Оптимально він має становити 40%-60%. Підтримувати нормальну вологість та зменшити кількість пилку у повітрі допоможуть мийки повітря.

Керуючись цими рекомендаціями та виконуючи призначення свого лікаря, Ви зможете легше пережити сезон цвітіння рослин, а наші фахівці допоможуть Вам підібрати ефективний очисник повітря для надійного захисту від полінозу.