Більшість очищувачів повітря комплектуються набором фільтрів, серед яких найважливішим вважається HEPA. Він очищає повітря майже від усіх побутових забруднювачів — дрібнодисперсного пилу, алергенів, спор плісняви, кліщів.
Ефективність HEPA вражає: 99,9 % забруднювачів розміром від 0,01 до 10 мкм вловлюються та залишаються у фільтрі.
З плином часу HEPA забивається дрібними частинками, циркуляція повітря ускладнюється, тому для максимальної підтримки ефективності потрібна вчасна заміна HEPA-фільтра.
З якою частотою слід міняти HEPA-фільтр
У посібнику користувача, що додається до очищувача повітря, можна знайти інформацію щодо термінів експлуатації фільтрів.
Тривалість життя HEPA встановлює виробник, беручи до уваги матеріал, з якого виготовлений фільтр, та площу. Термін придатності різниться і складає від 4 місяців до 10 років залежно від моделі.
Однак, є й інші фактори, що впливають на частоту заміни:
- Об’єм повітря, що проходить через очищувач;
- Швидкість роботи вентилятора;
- Якість повітря в приміщенні;
- Рівень забруднення зовнішнього повітря;
- Частота прибирання фільтра попереднього очищення;
- Сфера використання.
Усі випадки інструкція передбачити не здатна, тому слід покладатися на свій особистий досвід використання.
Як дізнатися, коли міняти HEPA-фільтр
Індикатор заміни
Сучасні очищувачі повітря обладнані індикаторами, що вказують світловим чи звуковим сигналом на необхідність замінити HEPA. Є й такі моделі, що припиняють очищення повітря та відновлюють його лише після заміни фільтра.
Специфічний запах
Якщо очищувачем користувалися довгий час або, навпаки, не користувалися, він може виробляти специфічний неприємний запах. В такому випадку, фільтр слід якомога швидше замінити.
Зниження ефективності
На необхідність заміни також вказує відчуття недоочищеного повітря. У хворих на алергію повертаються симптоми, а на поверхнях спостерігається більше пилу.
Моніторинг чистоти повітря
Рівень забрудненості повітря в приміщенні також можна контролювати за допомогою різних пристроїв. Наприклад, лічильник дрібних частинок, PM2.5-монітор, вкаже, чи справляється HEPA з очищенням повітря, як раніше.
Як поміняти HEPA-фільтр
Заміну бажано проводити на відкритому повітрі у масці та рукавицях. Підготуйте герметичний пакет для старого фільтра, а новий звільніть від пакування.
- Від’єднайте очищувач повітря від джерела живлення.
- Зніміть кришку та встановлені перед HEPA фільтри, попереднього очищення й вугільний.
- Витягніть старий фільтр HEPA із його місця, покладіть акуратно в пакет та щільно закрийте.
- Зверніть увагу на напрямок повітряного фільтра. Залежно від моделі одна сторона може відрізнятися від іншої. Встановлюйте новий у тому ж напрямку, що й старий.
- Вставте новий HEPA у гніздо фільтра та переконайтеся, що він надійно закріплений на місці.
- Після правильного встановлення змінного фільтра поверніть на місце решту фільтрів та кришку й увімкніть очищувач повітря до розетки.
Як подовжити життя HEPA-фільтра
- Очищайте за допомогою пилососа фільтр попереднього очищення, який захищає HEPA від грубого пилу.
- Проводьте регулярне прибирання повітряного фільтра, якщо того вимагає інструкція з експлуатації.
- Уникайте спалювання свічок та аромапаличок одночасно з роботою очищувача, адже частинки сажі та диму швидко засмітять фільтр.
- Використовуйте очищувач повітря для рекомендованої площі.
Якщо дотримуватися цих нехитрих правил, HEPA ефективно працюватиме довший час. Та пам'ятайте, що вчасна заміна фільтра — найкращий спосіб забезпечити оптимальну якість повітря в приміщенні.