За статистикою профільних департаментів ООН та ВООЗ, щороку 7 млн людей у світі помирають лише через те, що дихають забрудненим повітрям. У списку переважно жінки й діти, а серед країн із найпоганішою екологією чемпіони – Індія та Китай.
Проте у 2016 році в Нідерландах з'явився перший у світі вуличний очищувач повітря заввишки 7 метрів. Конструкцію дизайнера Дена Рузгаарда під назвою "Вежа без смогу" (Smog Free Tower) встановили в одному з районів Роттердама. За 36 годин інтенсивної роботи пристрій очищає 80% повітря на площі 7140 м2.
Очищувач повітря Рузгаарда працює від електрики, але споживає вкрай мало – 1400 кВт на добу. За словами автора, створення Smog Free Tower коштувало мільйон євро.
Далі за Роттердамом вежу Рузгаарда встановили у столиці Китаю – Пекіні. Тут за 40 днів пристрій очистив від смогу та інших шкідливих частинок понад 30 млн м3 повітря. Щоправда, вже за рік китайці самі спроєктували й спорудили власну 100-метрову "Вежу без смогу".
Споруда, чиє будівництво в Сіані (провінція Шеньсі) ініціювала Китайська академія наук, призначена для очищення повітря в радіусі 10 км. За перші кілька місяців після запуску вона очистила 10 млн м³ повітря. Загалом згідно з моніторингом вчених забруднення атмосфери вдалося зменшити на 15%.
Китайський вуличний очищувач повітря обіймає площу, що дорівнює половині футбольного поля, та функціонує завдяки розташованим навколо оранжереям: забруднене повітря втягується в них, нагрівається сонцем і прямує до вежі. У самій споруді гаряче повітря проходить через кілька потужних рівнів очищення та видається назад.
У разі успіху сіаньського експерименту подібні вежі спроєктують для кожного міста в Китаї. Принцип дії залишиться тим же, але розміри збільшаться у п'ять разів – до 500 м заввишки і до 200 м у діаметрі, а під оранжереї буде відведено до 30 м².
В Україні немає таких башт на вулицях. Тому все більше людей замислюються, який побутовий очисник повітря від пилу купити, щоб хоча б вдома та в офісі дихати на повні груди. Дійсно, завдяки потужним вентиляторам та добре продуманій системі фільтрації, брендові моделі за лічені хвилини перетворюють кімнатне повітря на еквівалентне високогірному.
До речі, індійська "Башта без смогу", встановлена у Нью-Делі, дуже нагадує за принципом роботи очищувач повітря для будинку. На вежі 25-метрової споруди розташовані 40 вентиляторів, які посилено заганяють забруднене повітря у спеціальний відсік, де воно очищується через спеціальні гігантські фільтри. Таким чином, за одну секунду очищається 1 000 м3 повітря, а в радіусі 1 км² удвічі скорочується кількість шкідливих частинок.