Що цвіте в березні, квітні та травні
Навесні найбільше неприємностей алергікам доставляють рослини, що запилюються вітром - береза, вільха, ліщина. Всі вони належать до одного сімейства – Березові. Квіти цих рослин – маленькі квіточки, зібрані у суцвіття – сережки. Пилок їх легкий, дрібний, сухий і дуже летючий. Він виробляється у великій кількості і легко поширюється на великі відстані. А довга й об'ємна форма сережки допомагає пилку при першому подиху вітерця легко «полетіти» в повітря. Зростають ці дерева та чагарники великими тісними групами, тому концентрація пилку під час їхнього цвітіння дуже висока. Наприклад, одна рослина амброзії за добу здатна виділити близько одного мільйона зерен пилку. Слід зазначити, що у місті концентрація пилкових зерен буде вищою, ніж у сільській місцевості.
Багато хто з них цвіте ранньою весною, коли ще лежить сніг, навіть до появи молодого листя. Наприклад, тополя та кипарис в Україні починають квітнути у лютому, а в наших південних регіонах та в Криму цвітіння кипарисових (туя, ялівець, тис) починається вже у січні. У березні починається цвітіння вільхи та ліщини, потім до них приєднується береза.
Саме на цей період, який починається з кінця березня – початку квітня і триває до кінця травня, припадає перший весняний пік алергічних реакцій на пилок. Захворювання це називається поліноз. Крім того, алергію також викликає пилок верби, ясена, в'яза, клена, горіха, дуба та ін. Зазвичай рослини викидають у повітря пилок протягом 1-2 місяців, це і є періодом загострення полінозу.
Потрібно враховувати, що через метеорологічні умови терміни цвітіння рослин можуть зсуватися в середньому на 7-14 днів. Щоб вчасно підготуватися до сезону цвітіння, алергіку необхідно використовувати календар цвітіння рослин та враховувати алергологічний прогноз.
Погода та поліноз
Важливо пам'ятати, що суха, тепла та вітряна погода – це ідеальні умови для пилення рослин. Симптоми алергії при цьому значно посилюються, особливо в ранковий час з 5 до 11 ранку. Інтенсивність пилення рослин значно зменшується надвечір і мінімальна вночі. У холодну погоду кількість пилку набагато менша, але період пилення подовжується.
Найбільш сприятливий час для людей, які страждають на поліноз, безвітряна і волога погода, особливо відразу після дощу. Дощ «приб'є» пилок, а підвищена вологість позбавить його можливості легкого переміщення.
Очищувач повітря від полінозу
Британський алергологічний союз (British Allergy Foundation) як ефективний захід для боротьби з весняною алергією рекомендує використовувати очищувачі повітря. Очищувачі повітря SHARP пройшли сертифікацію товариства та отримали відповідний сертифікат. Якщо Ви чутливі до пилку рослин, що квітнуть навесні, рекомендуємо звернути увагу на моделі з функцією Plasmacluster.
Більш детальні рекомендації щодо боротьби з весняною алергією наведено у нашій статті «Алергія навесні (поліноз): як очистити повітря від пилку»