Визначаємо якість повітря в Одесі

Оберіть населений пункт:

Україна, Київ, Вінниця, Луцьк, Дніпро, Кривий Ріг, Житомирська область, Мукачеве, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Кропивницький, Сєвєродонецьк, Львів, Миколаїв, Ізмаїл, Одеса, Полтава, Рівне, Суми, Тернопіль, Ужгород, Харків, Херсон, Кам'янець-Подільський, Хмельницький, Черкаси, Чернівці, Чернігів.

Колись невеличке портове поселення, а зараз велике місто Одеса за короткий проміжок часу перетворилось на  промисловий, транспортний та культурний центр південного узбережжя України.

Приморське та прикордонне розташування обумовлює постійний розвиток підприємств нафтопереробки, машинобудування, металургії, харчової та легкої промисловості, що як наслідок – знижує якість повітря.

Вплив промисловості на якість повітря Одеси

Основними факторами зміни якості повітря в регіоні залишаються підприємства нафтопереробної, хімічної промисловості, з виробництва цементу та компанії-розподілювачі газу, на які припадає майже 70% викидів всіх шкідливих речовин.

Завдяки близькості до кордону з Румунією та Молдовою, через Одесу та область проходять значні автомобільні магістралі, які обумовлюють транзит великої кількості транспорту.

Викиди шкідливих сполук від автотранспорту становлять 81 % від загальної кількості забруднюючих речовин, що надходять в атмосферне повітря.

Рівень якості повітря в Одесі

За системою AQI Одеса займає 5 місце серед міст України (AQI - індекс якості повітря – міжнародний механізм оцінювання рівня забрудненості навколишнього середовища) з найнижчою якістю повітря.

Високий рівень забруднення повітря в Одесі обумовлений значними концентраціями формальдегіду, фенолу, часток РМ2,5 та 10, діоксиду азоту та ін.

Середні концентрації забруднюючих речовин в атмосферному повітрі по м. Одеса

Назва забруднюючої речовини

ГДК*

Середньодобова концентрація, мг/м3 м. Одеса

Пил

0,15

0,4

Оксид вуглецю

3

1,2

Двооксид азоту

0,04

0,17

Фенол

0,003

0,012

Формальдегід

0,003

0,042

*ГДК - середньодобові гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин

Найбільш шкідливі домішки та речовини перевищують рівень норми в декілька разів. Двоокис азоту при контакті зі слизовими оболонками викликає подразнення очей, дихальних шляхів. Може спровокувати захворювання хронічним бронхітом, розлади серцевої діяльності, запаленнями слизових оболонок.

Які шкідливі речовини змінюють якість повітря

Оксид вуглецю має виражену отруйну дію. Легкий ступінь отруєння викликає пульсацію в голові, потемніння в очах, підвищене серцебиття. При важкому отруєнні свідомість затуманюється, зростає сонливість. При дуже великих дозах чадного газу (понад 1%) наступають втрата свідомості та навіть смерть.

Пил теж дуже небезпечний, його маленькі частки (РМ 2,5 – розміром менш за 2.5 мікрон) проникають в дихальні шляхи, можуть спричинити кашель, астматичний напад, алергію.

Запобіжні заходи в разі погіршення якості повітря

Коли на карті забруднення повітря Одеси з’являються відповідні позначки про погіршення якості повітря, необхідно зменшити час перебування на вулиці, зачинити вікна, уникати активних фізичних вправ на відкритому повітрі.

В приміщенні також необхідно подбати про якість повітря, адже пил, формальдегід (від меблів та внутрішнього оздоблення), мікро-частки РМ 2,5, шерсть тварин, віруси та бактерії співіснують з нами постійно.

Як підвищити рівень якості повітря вдома

З задачею покращити якість повітря та нейтралізувати віруси і бактерії впораються очищувачі Sharp та Daikin.

Модель SHARP UA-HD50E-L оснащена системою Plasmaclaster, яка виділяє іони. Вони здатні нейтралізувати бактерії, віруси, цвіль, запахи та гар. Важливим є і те, що за допомогою очищувача можна видалити пил зі стелі, стін та меблів. Завдяки плазмовому розряду технологія Plasmacluster генерує ті ж позитивні (+) і негативні (-) іони, які зустрічаються в природі. Таким чином нейтралізується статична електрика, що дозволяє видалити пил та інші шкідливі домішки з поверхонь, які недостатньо протерти ганчіркою.

Сучасний HEPA-фільтр здатен вловити найменші частки пилу (РМ 2,5 та 10), а функція зволоження допоможе досягнути належного рівня вологи в повітрі, що є необхідним для здорового дихання.

Очищувач DAIKIN MC55W працює на площі до 50м3, має систему визначення стану повітря в приміщенні. Завдяки вбудованим датчикам (пилу, частинок РМ 2,5 та запаху) прилад самостійно запускає різні режими роботи. Очищувач оснащений технологією Streamer, яка передбачає вироблення заряджених плазмових електронів, які здатні нейтралізувати віруси, що викликають респіраторні захворювання.

*Карта забруднення повітря надана ресурсом https://www.saveecobot.com/