Україна - онлайн-карта забруднення повітря

Оберіть населений пункт:

Київ, Вінниця, Луцьк, Дніпро, Кривий Ріг, Житомирська область, Мукачеве, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Кропивницький, Сєвєродонецьк, Львів, Миколаїв, Ізмаїл, Одеса, Полтава, Рівне, Суми, Тернопіль, Ужгород, Харків, Херсон, Кам'янець-Подільський, Хмельницький, Черкаси, Чернівці, Чернігів.

Проблеми екології з  індустріальним розвитком країни набувають актуальності з кожним роком. Екологи б’ють на сполох: повітря в країні не можна назвати безпечним, забруднені майже всі великі міста, рівень шкідливих речовин перевищує встановлені норми.

На онлайн-картах забруднення повітря все частіше можна побачити позначки з попередженнями щодо стану навколишнього середовища. Рівень забруднення оцінюється, як неприйнятний.

Як працює онлайн-карта забруднення повітря в Україні

Пости спостереження встановлені майже по всіх містах країні, заміри роблять за кількома показниками: мікрочастки РМ 2.5 та РМ 10, оксиди азоту, двоокис сірки, оксид вуглецю, формальдегід.

Станції моніторингу отримують заміри вмісту шкідливих речовин у повітрі декілька разів на день. Для встановлення рівня забрудненості повітря використовується абревіатура AQI, яка узагальнює отримані дані та визначає ступінь небезпеки.

Які показники використовуються на онлайн-картах забруднення повітря

Частки РМ 2.5 та РМ 10 – скорочені назви суміші шкідливих речовин, які відображені на піктограмах онлайн-карт забруднення повітря. Дрібнодисперсні частки РМ 2.5 та РМ 10 складаються з пилу, сажі, крапель води, токсичних речовин від спаленого пального, пожеж та викидів енергетичних підприємств. Ці частки знаходяться у зваженому стані у повітрі та мають розмір від 2.5 до 10 мікронів, що надає їм здібності проникати в дихальну та кровоносну системи. В міських умовах РМ 2.5 та РМ 10 особливо шкідливі через те, що їх концентрація значно вище, ніж за містом. Ці частки осідають у легенях та у судинах, здатні спровокувати захворювання серця, посилити респіраторні проблеми, загострити алергічні прояви.

На деяких онлайн-картах забруднення повітря можна побачити також додаткові показники рівня якості повітря, а саме оксиди азоту, двоокис сірки, оксид вуглецю та формальдегід. Ці небезпечні сполуки утворюються в результаті роботи ТЕЦ, переробних та металургійних підприємств, від викидів автотранспорту. Вони мають сильний подразнюючий ефект на дихальні оболонки, при тривалому знаходженні в середовищі, де перевищені показники цих речовин, може виникнути головний біль, печіння в очах та знижений артеріальний тиск.

Оксид вуглецю або чадний газ утворюється від роботи працюючих двигунів автомобілів. Цей газ легко долає бар’єр легень, отруюючи організм людини, а в великих концентраціях може призвести до загибелі людини.

Чому на онлайн-карті забруднення повітря України з’являються попереджувальні позначки

В Україні негативного впливу забрудненого повітря зазнають всі великі міста, адже концентрація промисловості та кількість автомобілів зростають кожного року. Технічне оснащення очисних споруд великих підприємств, на жаль, поки ще не відповідає сучасним нормам. Якість палива та технічний стан автотранспорту також знаходиться на низькому рівні. Все це призводить до забруднення атмосфери токсичними речовинами, що погано позначається на стані здоров’я всього населення країни.

Що робити у разі погіршення показників якості повітря на онлайн-картах

В разі, якщо Ви бачите тривожні позначки на онлайн-карті забруднення повітря, згідно з рекомендаціями МОЗ слід вжити декілька заходів: обмежити перебування на відкритому повітрі, зачинити вікна, зробити вологе прибирання, дітям та людям похилого віку слід приділити більш уваги, щоб знизити ріски посилення негативного впливу на стан здоров’я.

Знаходячись в приміщенні, ми також можемо забезпечити собі та рідним здорове середовище. Очисники повітря допоможуть подолати негативні наслідки забрудненого повітря та створити безпечну атмосферу в помешканні.

Очищувачі повітря Sharp з технологією Plasmaclaster здатні очистити повітря у приміщенні площею до 62 м². Технологія Plasmaclaster розроблена для боротьби з вірусами та бактеріями, а також для нейтралізації шкідливих речовин, які здібні проникати в приміщення ззовні. Пристрій оснащений кількома фільтрами (попередньої очистки, HEPA та дезодоруючий), які здатні вловлювати найменші частинки пилу. Очищувач має вбудовану систему відстежування змісту рівня часток РМ 2.5, яка запустить режим посиленої очистки повітря в разі, коли рівень небезпечних часток перевищить норму.

Очищувачі повітря з функцією зволоження врятують від посухи взимку, що особливо важливо для людей зі слабою дихальною системою та алергією.