1. Наскільки важливим є фільтр HEPA в очищувачі повітря?
Використання HEPA є ключовим, адже це найважливіший елемент в процесі фільтрації повітря від дрібних частинок.
HEPA видаляє понад 99,9 % забруднювачів повітряного потоку, серед яких алергени, віруси, бактерії, пил тощо.
2. Чи існує фільтр ефективніший за HEPA?
Так. Фільтр ULPA вловлює 99,999 % субмікронних частинок діаметром ≥ 0,12 мкм. Тоді як HEPA ефективний на 99,97 % у видаленні твердих частинок ≥ 0,3 мкм. ULPA використовується в атомній енергетиці, мікроелектроніці, медицині.
3. Як визначити клас HEPA-фільтра в очищувачі повітря?
Більшість виробників не вказує клас HEPA-фільтра, зауважуючи лише дані про його ефективність. Якісний повітряний фільтр з ефективністю ≥ 99,95 % відповідає класу H13.
Детальніше про класифікацію HEPA читайте в нашому матеріалі HEPA-фільтри: класифікація, особливості.
4. Чи можна мити фільтр HEPA?
Переважну більшість повітряних фільтрів не можна піддавати дії води, оскільки вони деформуються та повністю вийдуть з ладу. Винятки встановлюються окремими виробниками очищувачів повітря і залежать від особливостей моделі. В інструкції з експлуатації містяться детальні рекомендації щодо догляду за HEPA.
5. Як часто потрібно міняти фільтр HEPA?
Термін експлуатації встановлюється виробником і складає від 3 місяців до 10 років. У матеріалі HEPA-фільтр на 10 років ми пояснюємо, від чого залежить термін дії.
Рекомендуємо, періодично перевіряти повітряний фільтр, щоб переконатися, що він працює належним чином.
6. Що не видаляє фільтр HEPA?
HEPA розроблений для вловлення ультрадрібних твердих частинок. Фільтр не видаляє ЛОС (леткі органічні сполуки), хімічні речовини, гази та запахи. Ці повітряні забруднювачі ефективно вловлює вугільний фільтр, що часто працює в поєднанні з HEPA.
7. Скільки часу потрібно фільтру HEPA для очищення повітря?
Залежно від розміру приміщення, пристрій з HEPA здатен очистити повітря до здорового рівня від 30 хвилин до кількох годин.
8. Чи рекомендують лікарі очищувачі повітря з HEPA?
Згідно з лабораторними дослідженнями HEPA ефективний у боротьбі з повітряними забруднювачами, що викликають алергію, посилюють симптоми астми та інших захворювань дихальної системи.
Зокрема, HEPA-фільтр корисний для людей з алергією на:
- пил та пилок;
- тваринну шерсть та лупу;
- пилові кліщі та продукти їхньої життєдіяльності;
- спори плісняви тощо.
Лікарі рекомендують очищувач з HEPA як додатковий інструмент у комплексі заходів, що позбавляють приміщення від алергенів.
Крім того, все більше медичних кабінетів використовують HEPA для очищення повітря від вірусів та бактерій.
9. Чи фільтрує HEPA коронавіруси, зокрема COVID-19?
Відповідно до наукових даних, повітряний фільтр ефективно вловлює інфекційні частинки SARS-CoV-2, що містяться в аерозолях розміром від 0,07 до 0,125 мкм. Тим не менш, фактична ефективність досі невідома, оскільки швидкість передачі коронавірусу може бути вища, ніж очищувач видаляє частинки з повітря.