Якщо Ви читаєте цю статтю, значить питання «Що таке AQI?» Ви собі вже ставили. Про якість повітря зараз можна почути і з екранів ТВ, і зі сторінок блогерів у соцмережах.

Останні роки  росте зацікавленість здоровим способом життя, всесвітня павутина видає щодня купу інформації про те, як та скільки спати, які продукти вживати, де гуляти і так далі. І ось якраз "гуляти" і "здоровий спосіб життя" привели до того, що для нас з вами стало актуальним поняття "Чистого повітря".

AQI - індекс якості повітря

Сайти прогнозу погоди теж долучилися до модного тренду і транслюють нам не лише інформацію про температуру і опади, а також дані про якість повітря. І нагадують нам не тільки про те, щоб ми захопили парасольку, але і попереджують, що, наприклад, цього вечора, атмосферна обстановка не буде сприяти вечірній пробіжці і від неї краще утриматись.

Саме у темах про сприятливе середовище виникає термін AQI. Ця абревіатура означає «Індекс якості повітря», або простіше, «ступінь забрудненості атмосфери». Цей термін було введено Агенством із захисту навколишнього середовища США і використовується державними екологічними службами для сповіщення населення про стан повітря.

В Україні інформацію індекс якості повітря транслюють джерела незалежних станцій моніторингу (Лун-Місто, Air Visual, AIRLY, Gismeteo), а також декілька установок Укргідрометцентру.

Для визначення якості повітря робляться заміри 5 показників: О3 (Озон), NO2 (діоксид азоту), SO2 (діоксид сірки), РМ2,5 і РМ10 (вміст у повітрі зважених часток діаметром менше 2,5 мікронів і менше 10 мікронів відповідно).

Про озон, діоксиди азоту і сірки ми трохи пригадуємо зі шкільного курсу хімії. Про РМ (particulate matter, англ.) чули багато хто, але про значення цього поняття мало хто замислювався.

Отже, РМ – це мікроскопічна суміш твердих і рідких часток, яка впродовж тривалого часу знаходиться у зваженому стані у повітрі і практично нікуди не осідає. Саме ці частинки являють собою найбільший ризик для здоров’я людини, тому що проникають в організм, обходячи його природні фільтри (шкіру і дихальні шляхи). Вони викликають подразнення слизової оболонки, провокують сльозоточивість і чихання. РМ містить хімічні сполуки (сульфати, нітрати, аміак, формальдегід), біологічні складові (алергенний пил, пилок рослин, бактерії), складові речовини тютюнового диму і вихлопних газів. Тобто, простою мовою, РМ – це мікрочастки, які являють собою цілу купу шкідливих речовин, і вони настільки малі, що помітити їх неозброєним оком неможливо.

Усі ці «забруднювачі» повітря вимірюються або в реальному часі (погодинні дані), або в середньому за день (дані за добу).

Показники усереднюють за певний відрізок часу та групують за балами і виводять на шкалу від 0 до 500. Загалом у шкалі 6 категорій, кожна має свій колір і виглядає таким чином (для легкої візуалізації додані піктограми):

AQI - індекс якості повітря

0-50 - якість повітря хороша, небезпеки немає.

AQI - індекс якості повітря

51-100 – помірне забруднення. Чутливі люди можуть відчувати респіраторні симптоми. Рекомендується уникати активності на свіжому повітрі.

AQI - індекс якості повітря

101-150 – рівень забруднення підвищений. Нездоровий для чутливих груп населення. Представники з груп ризику можуть зазнати проблем зі здоров'ям. Люди з респіраторними захворюваннями повинні обмежити перебування на свіжому повітрі. В цілому, звичайні люди і люди з високою чутливістю наражаються на ризик і можуть отримати подразнення слизових оболонок та загострення респіраторних проблем.

AQI - індекс якості повітря

151-200 – шкідливий рівень. Можливі негативні наслідки для здоров'я; представники груп ризику можуть зазнавати більш серйозних наслідків для здоров'я. Потрібно обмежити або уникати тривалого перебування на свіжому повітрі. Підвищена ймовірність несприятливих ефектів та посилення хвороб серця та легенів серед звичайного населення, особливо для чутливих груп.

AQI - індекс якості повітря

201-300 – дуже шкідливий. Значний вплив на усі групи населення. Необхідно утриматися від перебуванні на відкритому повітрі і залишиться у приміщенні.

AQI - індекс якості повітря

301-500 дуже небезпечний. Всі люди наражаються на високий ризик серйозних наслідків для здоров'я. Необхідно утриматися від активностей на відкритому повітрі та залишатися у приміщенні.

Користуючись онлайн системами моніторингу, Ви можете визначити, що робити при тому чи іншому індексі. До 50 - можна ні про що не турбуватися. Індекс 100 – 150 – людям із серцево-судинними та алергічними захворюваннями, а також дітям бажано не виходити на вулицю. Всі решта слід відмовитися від фізичних навантажень на відкритому повітрі, а також не варто здійснювати тривалі прогулянки містом. Рівні від 151 вище вважаються дуже небезпечними, перебування на вулиці не рекомендовано, при виході з приміщення краще одягнути маску-респіратор.

Червоний та фіолетові рівні несуть загрозу здоров'ю всім людям, тому, як правило, з боку державних органів вводяться обмежувальні заходи для транспорту, промислових підприємств; дитячі садки та школи можуть тимчасово закрити. Населенню рекомендується не виходити на вулицю, або скоротити своє перебування на відкритому повітрі до мінімуму.

Як бути в ситуації, коли індекс якості повітря на вулиці перевищує показник 100, і "мій будинок" вже не здається "моєю фортецею". Відкрити вікно навіть на коротке провітрювання не рекомендується, а коли в повітрі є присутнім запах гару (влітку та восени, коли горять торфовища, ця проблема стає особливо актуальною), перебувати в квартирі навіть із закритими вікнами іноді зовсім неможливо.

Починаєш розмірковувати, як убезпечити себе та близьких (а особливо дітей) у власній оселі. Адже дихати у закритому приміщенні без доступу до свіжого повітря стає складно.

Для підтримки якості повітря в приміщенні (квартирі, будинку, офісі) виробники побутової техніки розробляють різні пристрої, вдосконалюючи свої моделі кожен рік. Найбільше поширення серед усіх приладів для поліпшення якості повітря у нас отримали зволожувачі повітря. Вони допомагають підвищити вологість в приміщенні в зимовий період, коли працює центральне опалювання (моделі з великим резервуаром для води), або зволожити повітря навколо місця, де Ві спите або працюєте (настільні моделі).

Тільки зволоження вже недостатньо для комфортного життя, тому у багатьох виробників з'явилися очищувачі повітря. Розрізняються вони як розмірами, так наповненням та функціями. Є базові моделі, які здійснюють лише часткове очищення повітря від пилу та шкідливих домішок. Оснащені фільтрами грубого очищення та простими HEPA-фільтрами, видаляють пил, шерсть тварин, пух, інші великі забруднення.

Найбільш функціональні прилади використовують високорівневі фільтри та спеціальні технології для видалення запахів, вірусів, алергенів, а також видаляють статичну електрику з повітря. У таких очисниках можуть бути додані функції іонізації, озонування та ароматизації.

Для покращення якості життя вибирайте очисник за своїми потребами: у будинку, де є діти, тварини – найкраще придивитися до очисників з HEPA-фільтром та додатковими технологіями очищення повітря. У приміщеннях, де необхідно часто провітрювати (щоб позбутися запаху тютюнового диму, наприклад) – рекомендується використовувати припливні очищувачі (бризери). Для людей з бронхолегеневими захворюваннями (астма, хронічний бронхіт та обструктивна хвороба легень) підійде модель, де повітря проходить очищення через водяну суміш (так звані «мийки повітря»).

На нашому сайті Ви зможете підібрати модель очисника під будь-які вимоги та можливості.