Сучасний світ приніс нам нову реальність: хочемо ми цього чи ні, ми всі з вами живемо за умов, коли екологічна ситуація неухильно погіршується. Давно вже не викликає сумніву той факт, що у великих містах ми дихаємо повітрям, в якому міститься безліч шкідливих домішок: газів, пилу, алергенів, мікробів, вірусів, дрібнодисперсних частинок PM 2.5 та ін.

При цьому будуть далеко не праві ті, хто думає, що якщо він живе не в мегаполісі, то проблема чистого повітря його не стосується. Подивіться на карту забруднення повітря в Україні: у жовтій та червоній зоні знаходяться найчастіше не лише великі міста, а й, начебто, чисті території. Крім того, навіть в екологічно чистих регіонах є фактор цвітіння алергенних рослин, вдома збирається пил, є домашні тварини або хтось курить. Оскільки мимоволі ми проводимо вдома мінімум половину всього часу (тільки сон повинен займати 8 годин), то найважливішим є саме очищення повітря будинку. З цим завданням чудово справляються побутові очищувачі повітря. Розглянемо детальніше такий пристрій від японської компанії DAIKIN.

DAIKIN – один із лідерів ринку кліматичної техніки, вони займаються проблемами очищення та кондиціювання повітря вже багато десятиліть та є визнаними експертами у цій галузі.

Компанія виготовляє широкий асортимент пристроїв, у тому числі й очищувачі повітря. На нашому ринку є дві моделі очищувачів: DAIKIN MCK55W з функцією зволоження та DAIKIN MC55W без зволоження.

Огляд DAIKIN MC55W

Огляд DAIKIN MC55W

Цей огляд присвячений моделі DAIKIN MC55W.

Технічні характеристики:

Макс. площа приміщення, м²

41

Максимальний повітряний потік CADR, м³/годину

330

Фільтри

Фільтр попереднього очищення, Дезодоруючий фільтр, Електростатичний HEPA фільтр

Фірмові технології очищення повітря

Streamer, Активні іони плазми

Датчики

Датчик забруднення повітря PM 2.5, Датчик пилу, Датчик запаху

Термін служби фільтрів

До 10 років

Рівень шуму дБ(А)

19-53

Довжина кабелю, см

180

Габарити, мм

270 х 270 х 500

Вага, кг

6,8

Комплект поставки

Комплект фільтрів (попередній, дезодоруючий, HEPA), Пульт дистанційного керування з батареєю та тримачем, Інструкція, гарантійний талон.

Упаковка, матеріали та якість виготовлення.

Почнемо огляд DAIKIN MC55W з опису упаковки. Від якості її виконання залежить, наскільки надійно захищений пристрій під час транспортування. Поставляється модель у коробці із щільного картону, яка досить добре захищає очищувач повітря під час перевезення. На упаковку нанесена якісна кольорова поліграфія, яка розповідає про основні особливості пристрою.

Сам очищувач повітря має досить компактні розміри – 270 x 270 x 500 мм. Якщо порівнювати з близькими по можливості конкурентами, то DAIKIN MC55W однозначно займає менше місця.

DAIKIN MC55W

270 x 270 x 500

SHARP FP-J60EU-W

416 х 291 х 728

PANASONIC F-VXL40R-S

330 x 250 x 590

HOOVER HHP55CA011

280 х 317 х 575

Виконано виріб добротно, у виробництві використано високоякісний пластик достатньої товщини. Він виглядає міцним, не прогинається, і є підстави припускати, що пластик не змінить колір з часом. У конструкції немає жодних люфтів і щілин, якість відповідає високому позиціонуванню та ціні виробу.

Зовнішній вигляд, ергономіка та управління.

Очищувач повітря DAIKIN MC55W має вертикальне виконання і його рекомендується встановлювати на підлозі або на невисокій тумбі. Відповідно до цього органи управління знаходяться на фронтальній частині виробу вгорі.

Огляд DAIKIN MC55W

Сенсорна панель керування та індикатори розміщені під невеликим кутом для більшої зручності. Очищувач повітря оснащений двома мембранними кнопками: живлення та перемикання режимів роботи. Також на панелі управління є багатокольоровий датчик рівня забруднення частинками PM 2.5, кольоровий індикатор присутності неприємних запахів та газів та індикатор пилу (частки PM 10). Крім цього, присутні індикатори живлення, роботи стримеру, індикація режиму роботи/швидкості та блокування керування.

До комплекту поставки входить пульт дистанційного керування з батарейкою типу СА2032. Пульт працює через інфрачервоний датчик, розташований на передній панелі біля кнопки перемикання режимів роботи. Чутливість та дальність дії пульта достатня. Він без проблем працює з відстані 3-5 метрів та не вимагає точної спрямованості на датчик. За допомогою пульта дистанційного керування можна увімкнути/вимкнути прилад, вибрати режим, швидкість роботи. Крім того, тільки з пульта дистанційного керування можна змінити яскравість роботи індикаторів або повністю їх відключити, а також заблокувати управління від випадкового натискання (блокування від дітей).

Огляд DAIKIN MC55W

Пульт дистанційного керування постачається разом зі спеціальним тримачем, який встановлюється на корпус очищувача і є зручним рішенням для зберігання пульта.

До недоліків можна віднести дуже примітивну конструкцію пульта – на пульті немає зворотного зв'язку, індикації режимів роботи та інформації про якість повітря.

Також у приладі відсутня можливість управління очищувачем повітря Wi-Fi та інтеграції в систему розумного будинку.

Підготовка до роботи, експлуатація та обслуговування.

Перед початком використання необхідно встановити дезодоруючий фільтр, HEPA та попередні фільтри. Зробити це не складно, проте рекомендуємо звіритися з інструкцією, оскільки установка дезодоруючого фільтра не тривіальна. У разі неправильної установки фільтр можна легко пошкодити.

Огляд DAIKIN MC55W

Огляд DAIKIN MC55W

Огляд DAIKIN MC55W

При виборі місця для очищувача необхідно врахувати мінімально необхідну дистанцію до стіни не менше 30 см збоку та не менше 10 см ззаду.

Після запуску очищувач повітря включається в автономному режимі. У цьому режимі швидкість роботи вентилятора регулюється автоматично на основі інформації від датчиків запаху та пилу. Також при виявленні запахів включається режим стримеру.

Крім автоматичного режиму можна вибрати економний режим (заощаджує електроенергію, а також підходить для використання вночі), режим видалення пилку або ж вибрати низьку, середню або високу швидкість роботи вентилятора. Також є режим Турбо – максимальна продуктивність із включеним стримером.

Перемикання всіх режимів здійснюється однією кнопкою по колу: Авто – Економ – Видалення пилку – низька швидкість – середня швидкість – висока швидкість – Турбо.

Огляд DAIKIN MC55W

В результаті майже місяця використання можна констатувати, що автоматичний режим є універсальним: датчики досить чуйно реагують на сторонні запахи і пил і включають підвищену швидкість. При зниженні рівня забруднення вентилятор переходить у спокійніший режим роботи. Звичайно, збільшення швидкості роботи вентиляторів неминуче призводить до зростання рівня акустичного навантаження. В автоматичному режимі DAIKIN може серед ночі увімкнути вентилятор на високій швидкості. Якщо у вас досить чуйний сон, то рекомендується на ніч переводити очищувач в економний режим або вмикати низьку швидкість. На низькій швидкості рівень шуму складе всього 19 дБ (А). Хоча на підставі суб'єктивного досвіду можна відзначити, що на другу-третю ніч до періодичного шуму вентилятора звикаєш, і очищувач може працювати в режимі Авто також і уночі.

У режимі Турбо шум досягає максимальних 53 дБ (А). Цей режим можна використовувати для інтенсивного видалення запахів. При цьому виробник зазначає, що через сильні повітряні потоки датчики пилу і запаху в режимі Турбо можуть працювати некоректно.

Конструкція, технології очищення повітря та фільтри.

Як згадувалося вище, прилад оснащений датчиками запаху, пилу та датчиком частинок PM 2.5. За необхідності чутливість датчиків можна регулювати.

До незаперечних переваг DAIKIN MC55W можна віднести фірмові технології очищення повітря.

Розглянемо основні етапи очищення повітря.

Насамперед варто відзначити, що забір повітря здійснюється з трьох сторін. Велика потужність всмоктування (до 330 м³/годину в режимі Турбо) дозволяє ефективно видаляти пил та запахи на площі до 41 м2. При цьому не варто забувати, що йдеться про очищення повітря в межах одного приміщення, тобто якщо у вас дві суміжні кімнати по 20 м2, які повідомляються між собою через дверний отвір, ефективне очищення буде проводитися тільки в тій кімнаті, де безпосередньо розташований очищувач. В іншу кімнату доведеться купувати окремий прилад.

1. Перша стадія очищення – попередні фільтри. Вони являють собою дрібну сітку, яка затримує частинки понад 0,3 мікрони – шерсть тварин, домашній пил, тополиний пух тощо. Вони закривають отвори з боків приладу та невелику щілину внизу передньої панелі. Дані фільтри не обмежені за терміном експлуатації та вимагають періодичного очищення пилососом або промивання водою (приблизно раз на два тижні).

Огляд DAIKIN MC55W

2. Після попереднього очищення повітря надходить усередину приладу, де використовується найважливіша технологія DAIKIN – Стример (Streamer). Flash Streamer випромінює високошвидкісні електрони. Ці електрони стикаються і взаємодіють із молекулами повітря з утворенням чотирьох видів елементів: активований азот, активований кисень, радикали OH та радикали кисню. Ці елементи забезпечують розкладання небезпечних речовин, які присутні у повітрі.

3. Основне очищення повітря від забруднюючих елементів у більшості виробників виконує HEPA-фільтр. Він забезпечує видалення дрібнодисперсних частинок PM 2.5, вірусів, алергенів, частинок палива тощо. На відміну від традиційного HEPA фільтра, який має дуже малі отвори і досить швидко засмічується, DAIKIN оснащує свої очищувачі повітря електростатичними HEPA-фільтрами. Такий фільтр ефективно вловлює шкідливі домішки за рахунок електростатичної напруги. При цьому він фактично не знижує тиск потоку повітря та практично не засмічується. Очищувач повітря DAIKIN MC55W, що розглядається, оснащений фільтром моделі KAFP080B4E, термін служби якого досягає рекордних 10 років!

Огляд DAIKIN MC55W

Огляд DAIKIN MC55W

4. Потім повітря проходить очищення від запахів в дезодоруючому фільтрі. Він виконаний без застосування активованого вугілля та працює у парі зі стримером. Цікаво, що дезодоруючий фільтр DAIKIN постійно відновлює свої адсорбуючі здібності, і не має обмежень за терміном служби. При попаданні пилу фільтр можна очищати пилососом, а при появі неприємного запаху фільтр необхідно дістати та помістити на свіже повітря на добу для відновлення.

Огляд DAIKIN MC55W

5. Заключний етап очищення повітря – блок створення активних плазмових іонів. Він забезпечує додаткове очищення вже очищеного повітря.

Як бачимо, DAIKIN пропонує низку унікальних технологій, які значно відрізняють цю продукцію від очищувачів інших виробників. Саме дані технології забезпечують чудову якість очищення повітря і пояснюють чому цей прилад коштує дорожче за звичайні китайські вітродуйки з HEPA-фільтром, які заполонили наш ринок.

Досвід використання.

На підставі досвіду використання даної моделі понад один місяць можна з упевненістю заявити, що кожна копійка, витрачена на покупку цього очищувача повітря, виправдана.

Дана частина огляду DAIKIN MC55W заснована виключно на суб'єктивному досвіді використання та не передбачала будь-якого всеосяжного тестування за допомогою високоточного професійного обладнання.

Основне, чого очікуєш від покупки очищувача повітря – зміна якості життя. Це те, що має бути результатом чищення забрудненого повітря від шкідливих речовин.

Насамперед, споживачеві, який заплатив певну суму грошей, важливо розуміти, що придбаний пристрій дійсно працює і справляється зі своїми завданнями добре. Розповім про свої враження та спостереження.

По-перше, найочевидніше – прилад однозначно розпізнає наявність сторонніх запахів та пилу та адекватно реагує на зміни. Датчики добре вловлюють побутові запахи: аромати з кухні, запахи від свійських тварин, життєдіяльності людини, запахи сигарет, вейпу. На жаль, варто зазначити, що очищувач повітря мало реагував на запах миючих засобів з хлором.

Також очевидна реакція датчиків на присутність пилу - досить струсити покривало ліжка, як датчик моментально показував максимальний рівень пилу, і прилад дзижчав на максимальній швидкості.

Незважаючи на те, що в приладі відсутня цифрова індикація рівня забруднення PM2.5, у період, коли рівень забруднення на вулиці був високим (156 одиниць згідно з онлайн-картою індексу чистоти повітря), при відкритті вікна прилад негайно показував високий рівень забруднення та включав максимальну швидкість в автоматичному режимі.

Крім роботи датчиків, важливим є і сам результат очищення повітря. Хочу відразу відзначити, що досягти ефекту свіжого гірського повітря можна тільки якщо вікна та двері в кімнату закриті, прилад був включеним у турбо-режимі на протязі тривалого часу (не менше години). Якщо через деякий час зайти в таке приміщення, то мимоволі відзначаєш контраст повітря з іншими кімнатами, де очищувач не працює. Однак за реальних умов двері в кімнату відчинені і відбувається повітрообмін з сусідніми кімнатами. У такому режимі при надходженні запахів з кухні, очищувач справляється з ними досить швидко. І ефект очищення відчувається по всій квартирі, хоч і не так виразно.

Другий важливий момент – стало легше спати. Незважаючи на те, що на ніч залишаємо очищувач працювати в автоматичному режимі і періодичний шум спочатку заважав, але потім до цього звикаєш і не прокидаєшся. Так, можна було включити низьку швидкість і спати спокійно, але ми зробили вибір на користь чистішого повітря.

І третій, найважливіший момент: очищувач повітря дійсно ефективний для алергіків. У разі алергії на домашній пил однозначно покращився стан: зникла набряклість носоглотки, менше сльозяться очі, сон став спокійним, загальний стан покращився. До цього було придбано робот-пилосос, який запускається щодня, але саме з покупкою очищувача ситуація покращилася кардинально.

Що пропонують конкуренти?

На ринку присутня величезна кількість різних моделей з різним функціоналом та різною вартістю. Найбільш поширені рішення мають лише HEPA-фільтр та вугільний фільтр. Іноді додається ультрафіолетова лампа або звичайний іонізатор. Дані пристрої можуть мати різний цінник і випускатися різними виробниками – від невідомих китайських умільців до великих компаній, які не мають власних технологічних розробок.

Прямими конкурентами DAIKIN, які також пропонують власні ефективні технології очищення повітря, є SHARP та PANASONIC. Обидві ці компанії пропонують рішення, які можна порівняти за ефективністю з DAIKIN. Їх порівняльне тестування виходить за рамки даного огляду. На наш погляд, вибір між продукцією цих компаній ґрунтується на відмінностях у дизайні та додатковому функціоналі цих приладів. Порівняння основних показників наведено нижче:

 

DAIKIN MC55W

SHARP FP-J60EU-W

PANASONIC F-VXL40R-S

Макс. площа приміщення, м²

41

48

40

Максимальний повітряний потік CADR, м³/годину

330

396

306

Фільтри

Фільтр попереднього очищення, Дезодоруючий фільтр, Електростатичний HEPA фільтр

Фільтр попереднього очищення, Дезодоруючий фільтр, HEPA фільтр

Дезодоруючий фільтр, HEPA фільтр

Фірмові технології очищення повітря

Streamer, Активні іони плазми

Plasmacluster Ion System

nаnое™

Функція зволоження

-

-

Є

Датчики

Датчик забруднення повітря PM 2.5, Датчик пилу, Датчик запаху

Датчик забруднення повітря PM 2.5, Датчик пилу, Датчик запаху, Датчик освітлення

Датчик пилу, Датчик запаху, Датчик вологості, Датчик освітлення, Датчик руху

Термін служби фільтрів

До 10 років

До 10 років

До 10 років

Рівень шуму дБ(А)

19-53

15-43

23-51

Ціна грн. (на 11.12.2021)

19065

22999

19999

Висновки:

Плюси: відмінна якість очищення повітря, чутливі датчики, компактні розміри, висока потужність, низький рівень шуму

Мінуси: висока ціна (плата за ефективні технології), відсутність точного індикатора рівня забруднення повітря, відсутність зв'язку зі смартфоном.

Підсумок: Один з найкращих очищувачів повітря з набором ефективних технологій від японского лідера в галузі очищення повітря.